❌
Improvements
Thank you for your feedback!
Error! Please contact site administrator!
Send
Sending...
×
  • Kanada
  • June 27, 2025 , 11:30am

Wydobycie kluczowych minerałów w Kanadzie może stworzyć setki tysięcy miejsc pracy i wzmocnić gospodarkę

Wydobycie kluczowych minerałów w Kanadzie może stworzyć setki tysięcy miejsc pracy i wzmocnić gospodarkę

Choć Kanada dopiero zaczyna w pełni wykorzystywać swoje bogate złoża minerałów strategicznych, nowy raport pokazuje, że ich intensywna eksploatacja może wygenerować ogromne korzyści dla rynku pracy i gospodarki narodowej — zwłaszcza w kontekście coraz bardziej niestabilnych relacji handlowych z USA.

Rosnące zapotrzebowanie na surowce niezbędne do produkcji pojazdów elektrycznych, rozwoju infrastruktury czy budownictwa mieszkaniowego, a także zwiększonych wydatków obronnych w ramach zobowiązań wobec NATO, wskazuje, że Kanada ma wyjątkową okazję do wykorzystania potencjału minerałów takich jak miedź, lit i nikiel. Ustawa C-5, przyjęta przez rząd federalny, ma na celu przyspieszenie projektów gospodarczych, w tym dotyczących sektora surowcowego.

Organizacja Battery Metals Association of Canada (BMAC) w swoim najnowszym opracowaniu wskazuje, że rozwój branży wydobywczej i przetwórczej w sektorze kluczowych minerałów nie tylko pobudzi innowacje, ale także stworzy dobrze płatne miejsca pracy oraz wesprze lokalne społeczności. Zgodnie z nowymi wytycznymi NATO, państwa członkowskie mają przeznaczać 3,5 proc. PKB na obronność, w tym 1,5 proc. na infrastrukturę wojskową, co również może wzmocnić popyt na te surowce.

– Inwestowanie tych środków w rozwój krajowej produkcji minerałów bateryjnych może znacząco poprawić nasze bezpieczeństwo energetyczne i polityczne – podkreśla Bentley Allan z organizacji The Transition Accelerator, współautor raportu. – W naszym opracowaniu skupiliśmy się głównie na łańcuchu dostaw baterii, ale także analizowaliśmy minerały o zastosowaniu wojskowym, takie jak wolfram czy cynk.

Premier Mark Carney chce przekształcić Kanadę w energetycznego lidera, bardziej samowystarczalnego i mniej zależnego od importu, w tym z USA. Zamierza to osiągnąć m.in. przez zniesienie barier między prowincjami, zwiększenie mobilności pracowników i wsparcie inwestycji — zwłaszcza w sektorze górniczym, odpowiadając na rosnące potrzeby światowego rynku.

Minister energii Tim Hodgson podczas wydarzenia w Toronto zaznaczył, że wiele państw z grupy G7 oraz NATO chce kupować kanadyjskie surowce, co stanowi ogromną szansę gospodarczą dla kraju. Z kolei Allan zasugerował, że inwestycja 25 miliardów dolarów w branżę górniczą mogłaby stworzyć nawet 100 tysięcy wysokiej jakości miejsc pracy, z czego znacząca część mogłaby przypaść społecznościom rdzennym w północnej Kolumbii Brytyjskiej, Jukonie i na Terytoriach Północno-Zachodnich.

Federalna Strategia dla Surowców Mineralnych prognozuje, że rozwój tego sektora może wygenerować setki tysięcy etatów — dla geologów, inżynierów, specjalistów IT, operatorów maszyn, ekspertów od AI i automatyzacji, przetwórstwa minerałów oraz produkcji samochodów.

Gdzie znajdują się zasoby?

Jednym z głównych obszarów o strategicznym znaczeniu jest tzw. „Pierścień Ognia” w północnym Ontario, gdzie rozwijane są inwestycje we współpracy z przemysłem motoryzacyjnym. Wschodnia Kanada i Quebec również są silnie zaangażowane w tworzenie łańcucha dostaw dla pojazdów elektrycznych, m.in. dzięki współpracy z firmami takimi jak Honda.

Jednak jak wskazuje raport BMAC, zachodnie prowincje, mimo rosnącego wsparcia finansowego, wciąż pozostają w tyle pod względem skali realizowanych projektów. Organizacja apeluje, aby bardziej je uwzględniać w planowaniu rozwoju gospodarczego.

Przykładowo północna Kolumbia Brytyjska dysponuje dużymi zasobami miedzi, niklu, złota i srebra, ale wymaga inwestycji w infrastrukturę i wykwalifikowaną kadrę. Zachodnia Alberta z kolei ma duży potencjał w zakresie wydobycia litu, a dzięki rozwiniętej infrastrukturze naftowo-gazowej i dostępności specjalistów — jest dobrze przygotowana do dalszego rozwoju. Jednak, jak podkreślono w raporcie, kluczem do sukcesu będzie dostęp do zielonej energii oraz lepsza koordynacja z regionem Calgary-Edmonton.

Według BMAC, wspomniany korytarz może stać się światowym centrum zaawansowanej produkcji materiałów do akumulatorów, pod warunkiem dalszych inwestycji w technologie, infrastrukturę i zatrudnienie.

Tymczasem, jak wynika z danych Statistics Canada, w maju bezrobocie wzrosło do 7 proc., przy czym największe spadki zatrudnienia odnotowano w przemyśle wytwórczym. Eksperci przewidują, że jeśli Kanada nie podejmie zdecydowanych działań i nie zintensyfikuje inwestycji, skutki obecnej polityki handlowej USA mogą doprowadzić do utraty nawet 100 000 miejsc pracy do końca trzeciego kwartału 2025 roku.

Comments (0)

Click here to cancel reply

RadioPoloniaWinnipeg.com

  • About
  • Advertise
  • Simple Promotion
  • About
  • Advertise
  • Simple Promotion
  • About
  • Advertise
  • Simple Promotion
  • About
  • Advertise
  • Simple Promotion
Powered by Software4publishers.com
Please write the reason why you are reporting this page:
Send
Sending...
Please register on Clascal system to message this user
Reset password Return registration form
Back to Login form