❌
Improvements
Thank you for your feedback!
Error! Please contact site administrator!
Send
Sending...
×
  • Kanada
  • June 28, 2025 , 07:30pm

40 lat temu – pierwsza komórkowa rozmowa w Kanadzie

40 lat temu – pierwsza komórkowa rozmowa w Kanadzie

Pierwsze połączenie za pomocą telefonii komórkowej w Kanadzie.

W ramach przygotowań do obchodów Dnia Kanady warto przypomnieć, że 1 lipca mija dokładnie 40 lat od pierwszej rozmowy telefonicznej przeprowadzonej w Kanadzie za pomocą telefonu komórkowego. W 1985 roku mieszkańcy Toronto zebrali się na placu przed ratuszem, by być świadkami historycznego połączenia między ówczesnym burmistrzem miasta Artem Eggletonem a burmistrzem Montrealu Jeanem Drapeau.

Eggleton wykonał połączenie za pomocą ważącego 10 funtów telefonu komórkowego, podłączonego do nowo powstałej sieci Cantel, współtworzonej przez Rogers Communications. – Przede wszystkim było to wielkie urządzenie – coś w rodzaju samochodowego telefonu – wspominał po latach w rozmowie z CityNews.

– To było święto Kanady i pokaz możliwości nowych technologii. Dla wielu to było niesamowite, że mogłem zadzwonić do Montrealu z placu przed ratuszem – dodał.

Od stu do stu milionów połączeń dziennie

Sieć Cantel w 1985 roku obsługiwała zaledwie około 100 połączeń dziennie. Dziś sieć bezprzewodowa Rogersa obsługuje ich w Kanadzie ponad 100 milionów dziennie. Pierwsze telefony komórkowe były na tyle duże, że trzeba je było nosić na pasku na ramię lub montować w pojazdach.

Mieszkaniec Toronto Jeff Horodyski założył konto telefoniczne w Rogersie już tydzień po historycznym połączeniu. Jak mówi, był to dla niego zawodowy przełom.

– Wcześniej korzystaliśmy z pagerów i biegaliśmy do budek telefonicznych, ale często nie udawało się dodzwonić – wspomina. – Traciliśmy mnóstwo czasu, a ten telefon po prostu zmienił wszystko. Czas to pieniądz – i to się opłaciło.

Pierwszy telefon Horodyskiego kosztował aż 4800 dolarów – i był finansowany. – To była duża kwota, ale inwestycja szybko się zwróciła. Dzięki niemu staliśmy się naprawdę wydajni – mówi.

Jego pierwszy model, Novatel, był zamontowany pod siedzeniem pojazdu. – Miał tylko słuchawkę, cyfrową tarczę i trzy waty mocy. Był niezawodny – śmieje się.

Pierwszy telefon wykonał do swojej żony Liz, która pracowała w sprzedaży telefonów komórkowych. – Była zachwycona. Od tamtej pory rozmawialiśmy codziennie – wspomina z uśmiechem.

Od Novatela do smartwatcha

Z biegiem lat Horodyski konsekwentnie aktualizował swoje urządzenia. Dziś rozmowy przychodzą już na jego smartwatch. – To jak Dick Tracy! – żartuje.

Również Art Eggleton, który jako minister obrony korzystał z BlackBerry w czasie swojej pracy w parlamencie, wspomina technologiczny przełom z uznaniem. – W trakcie sesji pytań mogłem wysłać wiadomość do biura i szybko dostać odpowiedź. To było nie do pomyślenia za moich czasów jako burmistrza – mówi.

– Nie mogłem wtedy wsunąć telefonu do kieszeni – był po prostu za duży – śmieje się Eggleton. – Ale to, jak technologia się rozwinęła, jest niewiarygodne. Zmieniła życie każdego. Jestem pod ogromnym wrażeniem.

Na podst. Canadian Press

Comments (0)

Click here to cancel reply

RadioPoloniaWinnipeg.com

  • About
  • Advertise
  • Simple Promotion
  • About
  • Advertise
  • Simple Promotion
  • About
  • Advertise
  • Simple Promotion
  • About
  • Advertise
  • Simple Promotion
Powered by Software4publishers.com
Please write the reason why you are reporting this page:
Send
Sending...
Please register on Clascal system to message this user
Reset password Return registration form
Back to Login form