Firma z Winnipegu zajmująca się automatyzacją zwalnia 1/3 pracowników
Firma z Winnipegu zajmująca się automatyzacją zwalnia 1/3 pracowników
Eascan Automation Inc. poinformowało, że zwolniło ponad 20 pracowników z powodu niepewności związanej z taryfami celnymi.
Firma zajmująca się robotyką, z siedzibą w Winnipeg, ogłosiła zwolnienia około jednej trzeciej swojej załogi, ponieważ zamówienia na jej produkty znacząco spadły w obliczu niepewności wynikającej z wojny handlowej między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi.
Firma, która dostarcza producentom niestandardowe maszyny, twierdzi, że jej główny rynek to Manitoba oraz inne części Kanady, jednak spowolnienie rozpoczęło się mniej więcej w czasie, gdy Donald Trump został ponownie wybrany na prezydenta USA.
„Wiele firm zajmujących się spawaniem, gięciem lub obróbką metali wysyłało swoje produkty do Stanów Zjednoczonych” – powiedział Jason Andres, dyrektor generalny Eascan. „Wielu klientów mówi teraz: ‘OK, w tym roku nie potrzebujemy robota. Możemy poczekać jeszcze rok.’”
„Obserwujemy teraz coś w rodzaju całkowitego zamrożenia wydatków” – powiedział Andres. „Nawet te drobniejsze zamówienia stały się trudniejsze do zdobycia, a to naprawdę nas spowolniło, ponieważ czasami używaliśmy ich do wypełnienia luk w produkcji.”
Loren Remillard, prezes i dyrektor generalny Izby Handlowej w Winnipeg, powiedział, że pod koniec stycznia większość jej członków spodziewała się lub już odczuwała skutki amerykańskich taryf na kanadyjskie towary.
Podkreślił, że chociaż eksporterzy są pierwszymi, którzy „płacą cenę” za te zmiany, to w rzeczywistości wszystkie powiązane branże oraz firmy wspierające te przedsiębiorstwa, jak Eascan, również odczują negatywne skutki, gdy wpływ taryf zacznie przenikać przez gospodarkę. „To pokazuje podstępną naturę taryf” – powiedział Remillard. „Ostatecznie wiemy, że bardzo niewiele – jeśli w ogóle – firm uniknie skutków tej przedłużającej się wojny handlowej. Wszyscy to odczujemy, a konsekwencje dotkną nas jako konsumentów… zaczniemy zauważać wyższe ceny na półkach sklepowych.”
Administracja Trumpa wysyła sprzeczne sygnały co do tego, jakie taryfy zostaną nałożone na kanadyjskie towary 2 kwietnia, kiedy wejdzie w życie kolejna runda ceł. Nie jest to nic nowego w przypadku amerykańskiego prezydenta, którego nieprzewidywalne podejście do negocjacji handlowych charakteryzuje się groźbami, odwołaniami decyzji i opóźnieniami.
Comments (0)