Brytyjski premier ogłosił swoją dymisję
Brytyjski premier ogłosił swoją dymisję
Keir Starmer
Keir Starmer ogłosił w poniedziałek rezygnację ze stanowiska premiera Wielkiej Brytanii. Tym samym potwierdziły się medialne doniesienia, które od kilku dni wskazywały na możliwość jego odejścia z funkcji szefa rządu.
Podczas wystąpienia przed siedzibą premiera przy Downing Street Starmer poinformował, że o swojej decyzji powiadomił już króla Karola III. Przekazał również, że zwrócił się do władz Partii Pracy o przygotowanie harmonogramu wyboru nowego lidera ugrupowania, który przejmie także funkcję premiera.
Proces wyłonienia następcy ma zakończyć się pod koniec wakacji. Do tego czasu Starmer pozostanie na stanowisku i będzie kierował pracami rządu.
Keir Starmer objął urząd premiera 7 lipca 2024 roku po zdecydowanym zwycięstwie Partii Pracy w wyborach parlamentarnych. Laburzyści zdobyli wówczas 412 mandatów w Izbie Gmin, kończąc trwające od 2010 roku rządy Partii Konserwatywnej.
Urodzony w 1962 roku w Londynie polityk wielokrotnie podkreślał swoje robotnicze korzenie. Jego ojciec pracował jako ślusarz, a matka była pielęgniarką. Z wykształcenia jest prawnikiem. Jest żonaty i ma dwoje dzieci.
Według brytyjskich mediów oraz agencji Reutersa jednym z głównych kandydatów do przejęcia przywództwa w Partii Pracy jest Andy Burnham, były burmistrz Wielkiego Manchesteru. Niedawno zdobył on mandat poselski w wyborach uzupełniających w okręgu Makerfield.
Pozycja Starmera od wielu miesięcy była coraz słabsza. Ponad stu parlamentarzystów Partii Pracy publicznie opowiadało się za jego odejściem lub przedstawieniem planu przekazania władzy. Krytycy zarzucali premierowi utratę politycznego autorytetu i zdolności do skutecznego kierowania rządem.
Dodatkowym problemem były odejścia ważnych członków gabinetu, w tym ministra zdrowia Wesa Streetinga oraz ministra obrony Johna Healeya. Komentatorzy podkreślają, że narastające napięcia wewnątrz partii i spadek poparcia społecznego ostatecznie przesądziły o decyzji premiera.
Comments (0)