❌
Improvements
Thank you for your feedback!
Error! Please contact site administrator!
Send
Sending...
×
  • Rynek
  • July 08, 2025 , 06:15pm

Kanadyjski przemysł motoryzacyjny kontra przepisy klimatyczne

Kanadyjski przemysł motoryzacyjny kontra przepisy klimatyczne

Trzech szefów największych kanadyjskich producentów samochodów apeluje do premiera Marka Carneya o zawieszenie obowiązku produkcji pojazdów zeroemisyjnych (zero emission vehicles – ZEV). W obliczu amerykańskich ceł i spadającego eksportu ostrzegają, że utrzymanie obecnych wymogów może doprowadzić do paraliżu sektora i utraty tysięcy miejsc pracy.

W tym tygodniu liderzy przemysłu motoryzacyjnego spotkali się z Carneyem, by lobbować za złagodzeniem przepisów środowiskowych. Podkreślili, że kanadyjski przemysł motoryzacyjny cierpi z powodu ceł na stal, aluminium i lekkie pojazdy, wprowadzonych przez USA, a obowiązek ZEV tylko pogłębia kryzys.

– Obecny mandat ZEV po prostu nie może zostać spełniony – stwierdził Brian Kingston, prezes Canadian Vehicle Manufacturers’ Association.

Według Statistics Canada, w kwietniu eksport lekkich pojazdów do USA spadł o 23 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym. Dodatkowo rynek pojazdów elektrycznych w USA – i w mniejszym stopniu także w Kanadzie – skurczył się.

ZEV: ambitne cele w trudnych czasach

Zgodnie z obecnym mandatem rządowym, do 2025 roku 20% nowych pojazdów sprzedawanych w Kanadzie ma być bezemisyjnych, do 2030 roku – 60%, a od 2035 – 100%. Jednak w kwietniu tego roku udział ZEV w sprzedaży wyniósł zaledwie 7,5%, notując 28,5% spadek rok do roku.

Sytuacji nie poprawia fakt, że w styczniu zakończono program federalnych dopłat do pojazdów elektrycznych, które sięgały nawet 5000 dolarów.

USA się wycofują, a Kanada?

W styczniu prezydent Donald Trump zniósł amerykański mandat ZEV oraz ulgę podatkową w wysokości 7500 dolarów na zakup pojazdu elektrycznego. Zdaniem Białego Domu, celem decyzji było „promowanie wyboru konsumentów”.

Choć sytuacja w USA uderzyła w rynek, nie wszyscy w Kanadzie uważają, że należy podążać tą samą drogą. Flavio Volpe, prezes Automotive Parts Manufacturers’ Association, argumentuje, że elektromobilność to przyszłość, a Kanada ma przewagi w postaci bogatych złóż surowców, zaplecza naukowego i silnego sektora energii elektrycznej.

– Musimy być gotowi, gdy amerykański rynek się przebudzi – mówi Volpe.

Carney między gospodarką a klimatem

Eksperci zauważają, że Mark Carney znajduje się w politycznym rozkroku. Z jednej strony ciąży na nim presja branży motoryzacyjnej, z drugiej – oczekiwania elektoratu i zobowiązania klimatyczne.

– Carney ma koalicję opartą bardziej na sprzeciwie wobec alternatyw niż na wspólnej wizji, co daje mu pole manewru – uważa prof. Christopher Cochrane z Uniwersytetu w Toronto. – Ale zbyt duże ustępstwa mogą ją rozbić.

Adam Chamberlin z Uniwersytetu w Ottawie sugeruje, że zamiast oficjalnego wycofania się z mandatu ZEV, rząd może po prostu… przesunąć terminy.

– 2035 może stać się 2036, a 2030 przesunie się na 2031 – powiedział. – To będzie forma politycznego „oszukiwania”.

Czego chce przemysł?

Volpe apeluje o zawieszenie kar za niespełnianie wymogów ZEV oraz ich dostosowanie do realiów rynkowych. Wzywa również do przywrócenia ulg podatkowych, także dla hybryd typu plug-in, oraz do szerszego dialogu na temat potrzeb konsumentów.

– Potrzebujemy pomocy w modernizacji fabryk i zrozumienia, jakie samochody naprawdę chcą kupować Kanadyjczycy – mówi.

Na podst. CBC

Comments (0)

Click here to cancel reply

RadioPoloniaWinnipeg.com

  • About
  • Advertise
  • Simple Promotion
  • About
  • Advertise
  • Simple Promotion
  • About
  • Advertise
  • Simple Promotion
  • About
  • Advertise
  • Simple Promotion
Powered by Software4publishers.com
Please write the reason why you are reporting this page:
Send
Sending...
Please register on Clascal system to message this user
Reset password Return registration form
Back to Login form